Nasza tożsamość

 

 

Jedna DROGA

Ruch Szensztacki widzi siebie jako drogę. Drogę, która zaprasza nas do życia w przymierzu z Bogiem, do odkrywania Jego śladów i do dawania o Nim świadectwa.

Maryja pragnie towarzyszyć wielu ludziom na tej drodze. Kto się w nią zaangażuje, będzie otwarty na doświadczenie: Bóg jest tam – w środku życia, w moim życiu.
Dzień po dniu spotyka się ze mną, daje mi znaki swojej miłości. Maryja budzi w nas tęsknotę za czymś więcej. Pomaga nam odkryć nasze własne powołanie i wzrastać jako osobowość. I ona daje siłę do zmian: uświadamia nam, gdzie Bóg chce przez nas działać, gdzie potrzebuje naszego świadectwa wiary i miłości do innych.

 

Należymy

Jesteśmy kobietami z różnych części Polski. Kobiety na wszystkich etapach życia. Kobiety o różnych doświadczeniach i planach życiowych – wszystkie poruszone tą samą tęsknotą: „… aby miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10).

Nasze początki

Początek Szensztackiego Ruchu Kobiet związany jest z osobą Gertraud von Bullion, która od 1917 r. przez uwarunkowania wojenne, utrzymywała  kontakty z zewnętrzną organizacją szensztacką i jej założycielem, o. Józefem Kentenichem. Wiosną 1920 r. została przyjęta do nieformalnie jeszcze założonej i gruntownie zorganizowanej „Ligi”. W sierpniu 1920 roku w Stuttgarcie powstaje pierwsza Szensztacka Grupa Kobiet. Od czasu, gdy młodzież (Szensztacka Młodzież Żeńska – 1931)
i mężatki (Szensztacka Liga Matek (1939)) powstały jako niezależne gałęzie, również wyłoniła się wspólnota Szensztackiej  Ligi Kobiet, która postrzegała siebie jako wspólnotę samotnych kobiet pracujących zawodowo.

Każda ze wspólnot kobiecych naszego Ruchu pragnie rozwoju specyficznie kobiecych wartości oraz  wnoszenia życia chrześcijańskiego w świat rodziny,
pracy i wszelkich relacji społecznych.

O nas

Kierujemy się duchowością Szensztatu i czerpiemy siłę ze spotkania z miejscem łaski, centrum naszego międzynarodowego ruchu. Rozwój naszej osobowości jako kobiety oraz kształtowanie naszych relacji i dziedzin życia z wiary są szczególnie bliskie naszemu sercu.

Nasz profil

Kierujemy się wartościami chrześcijańskimi i kształtujemy nasze życie w oparciu o naszą więź z Bogiem. Urzeczywistniamy nasze kobiece talenty i dążymy do tego,
aby w małżeństwie i rodzinie, w pracy i w społeczeństwie było więcej uduchowienia i chrześcijańskiego charakteru.

Co to oznacza w praktyce?

…Kierujemy się wartościami chrześcijańskimi i kształtujemy nasze życie w oparciu o naszą więź z Bogiem.

Osoba Maryi – kobiety całkowicie wypełnionej Chrystusem – inspiruje nas do kształtowania z wiary naszej konkretnej codzienności. Maryja uczestniczyła w pełni w życiu, była jednocześnie w pełni z Bogiem i w pełni z ludźmi. W ten sposób i my chcemy być wewnętrznie z Bogiem, który mieszka w nas przez chrzest, a jednocześnie blisko ludzi. Ktokolwiek nas spotka, powinien poczuć i doświadczyć czegoś z JEGO miłości.

„Bądź sobą! W swojej najlepszej wersji!” o.J.Kentenich

Liga Matek Szensztackich– zaprasza chętne żony, mamy do włączenia się w spotkania i formację.

We wspólnocie zastanawiamy się i zgłębiamy takie m.in. tematy:

 • Co to znaczy być kobietą? Jakie powołanie i zadania ma kobieta?
 • Filary fałszywej i prawdziwej kobiecości.
 • Poznajemy swoje emocje, uczucia i uczymy się je wychowywać.
 • Odkrawamy sens różnic między kobietą i mężczyzną.
 • Przyglądamy się kobietom w Biblii, by odkrywać sens swego życia.
 • Zgłębiamy „drzewo wielkości kobiety”.
 • Poznajemy swoje mocne i słabe strony, temperamenty, by było w nas więcej harmonii.
 • Przyglądamy się Maryi, odkrywamy w Niej nasz ideał kobiecości, z Nią chcemy razem iść w codziennym życiu.
 • Zgłębiamy 9 kroków do odzyskania wewnętrznej równowagi.
 • Odkrywamy ślady Bożej Opatrzności w naszym życiu, by realizować Boży plan w swoim życiu.
 • Zawieramy przymierze miłości z Maryją i zapraszamy Ją do naszej codzienności…
  …Więcej – sama doświadczysz osobiście!!!       

Co mi dają  spotkania dla matek? Jedna matek pisze:

„ Mam poczucie wspólnoty, że jestem w najlepszym miejscu dla siebie, że mogę wzrastać, że uczę się jak być lepszą żoną i matką, jak siebie samą zaakceptować
i kochać. Jak siebie rozumieć w codzienności i na wzór Maryi tworzyć lepszą codzienność…” Marysia z Warszawy

Urzeczywistniamy nasze kobiece talenty …

Istnieją pytania, które są ważniejsze od innych. To one decydują o naszym szczęściu w życiu. Najważniejszym pytaniem jest pytanie o tożsamość osobistą: kim jestem? Kim jestem jako kobieta – jako ta konkretna kobieta?

Rozwój niepowtarzalnej osobowości, którą Bóg w nas złożył, jest szczególnie bliski naszemu sercu. Chcemy odkryć nasze życiowe powołanie dane nam przez Niego

i realizować je tam, gdzie jesteśmy.

… i dążymy do tego, aby w małżeństwie i rodzinie, w pracy i w społeczeństwie było więcej uduchowienia i chrześcijańskiego charakteru.

Małżeństwo i rodzina to jedne z naszych najważniejszych wartości. Jesteśmy przekonane, że przyszłość rozstrzyga się tutaj, w najmniejszej komórce ludzkiej społeczności. Dlatego świadomie inwestujemy w te kluczowe relacje naszego życia i stawiamy sobie właściwe wymagania. Postrzegamy pole działalności zawodowej

i relacji z innymi, jak również obszary, w których jesteśmy zaangażowane społecznie i kościelnie, jako okazję do dawania świadectwa naszej wiary.

Spotkania

Odbywają się  przy Sanktuarium Wierności w Świdrze – Otwocku oraz przy parafiach, gdzie powstaje dana grupa matek szensztackich

 

Kontakt i informacje:

s.M. Zoja Dombrowska ISSM, tel. 723 512 134,  s.zoja@szensztat.pl